Czyszczenie wykładzin i dywanów


Jeśli wybraliśmy swój wymarzony dywan, warto zadbać, by służył nam jak najdłużej. Będzie to możliwe dzięki odpowiedniej pielęgnacji i czyszczeniu.

Podstawową czynnością jest dość częste odkurzanie, które pozwoli zwalczać kurz i roztocza. Dzięki takiej „konserwacji” pozbędziemy się okruszków, włosów czy innych zabrudzeń. Należy pamiętać, by każda ewentualna plama usuwana była na bieżąco, pamiętając, by nie przemoczyć dywanu.

Raz na jakiś czas należy czyścić dywany i wykładziny dywanowe w całości, na mokro lub sucho, przy zastosowaniu metody i środków zalecanych przez producenta. Dzięki temu runo pozostanie elastyczne i miękkie, kolory nie wyblakną a dywan zachowa swoje dotychczasowe właściwości. Można to robić samodzielnie, ręcznie używając specjalnych środków lub sprawdzonych metod domowych, lub przy pomocy wyspecjalizowanych firm, które znają metody czyszczenia i impregnowania różnych rodzajów dywanów. Impregnowanie jest o tyle ważną czynnością, gdyż w chwili czyszczenia, za pomocą środków do pielęgnacji i czyszczenia dywanów i wykładzin, zostały one pozbawione naturalnej warstwy ochronnej dywanu. Warstwa ta chroni wykładziny i dywany przed zabrudzeniami i przenikaniem kurzu do głębszych warstw.


W rękach profesjonalistów

Większość firm specjalizujących się w praniu i czyszczeniu dywanów i wykładzin stosuje podobne metody działania:

W ramach prania pielęgnacyjnego: kapsułkowanie, bonnetowanie, suche wiórki i sucha piana.

W ramach prania dogłębnego: ekstrakcja i szamponowanie.

Każda z tych metod jest właściwa, jeśli dobrano ją zgodnie z instrukcją producenta, do odpowiedniego dywanu.


W naszych rękach

Jeśli zabrudzenia nie są zbyt duże, możemy z powodzeniem samodzielnie wyczyścić dywan czy wykładzinę. Jedyne o czym warto pamiętać, to unikanie przemoczenia. Do wyboru jest obecnie bardzo dużo środków do czyszczenia i pielęgnacji dywanów. Możemy stosować pianki, spraye, płyny do prania na mokro czy środki do prania na sucho. Warto przed użyciem takich środków sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy nie odbarwią kolorów.

W trosce o środowisko naturalne coraz większa liczba producentów dba o to, by środki miały przyjemny zapach, ale i nie miały substancji szkodliwych dla zdrowia. Warto pytać o środki ekologiczne w drogeriach. Można pokusić się również o sprawdzone „babcine” metody czyszczenia (np. na czystym śniegu, czy przy użyciu sody oczyszczonej). Dla odświeżenia kolorów można stosować mieszankę wody z octem.


Tabela sposobów odplamiania

Alkohol, likier

Przemyć szamponem, oraz przeciągnąć gąbką nasączoną spirytusem.

Masło, oliwa

Usunąć gąbką nasączoną spirytusem, zmyć szamponem.

Piwo

Usunąć gąbką nasączoną letnią wodą.

Wino lemoniada

Użyć wody z 50% roztworem octu a następnie szamponem.

Kawa, herbata

Przemyć szamponem. Gdy plama pozostaje nadal należy zastosować 10% roztwór amoniaku.

Pasta,do butów

Zastosować biały spirytus następnie zmyć szamponem

Czekolada

 Zmyć ciepłą wodą (max 50 stopni C) lub 5% roztworem amoniaku.

Mleko, jogurt

Przemyć szamponem następnie zmyć gąbką nasączoną 5% roztworem amoniaku lub spirytusem.

Krew

Zmyć gąbką nasączoną zimną wodą a następnie szamponem , można tez na koniec zastosować 5% roztwór amoniaku.

Rdza

Zastosować 3% roztwór szczawianu potasu lub odrdzewiacz typowy dla tkanin.

Atrament

Odsączyć bibułą . Usunąć resztę gąbka nasączoną w 30% roztworze spirytusu , następnie zastosować szampon. Podobny efekt uzyskuje się przy użyciu soku z cytryny.

źródło: http://www.weltom.pl

Prawidłowa pielęgnacja wykładzin i dywanów zapewni długą żywotność i piękno, miękkość i elastyczność włókien. Warto stosować się do zaleceń zawartych w etykiecie producenta, która mówi z jakich materiałów wykonane są poszczególne elementy i jakie metody pielęgnacji można bezpiecznie zastosować, co pomoże w doborze odpowiednich technik czyszczenia.