Jak dobrać dywan do wnętrza, koloru ścian, salonu ?


Dywany przeżywają ostatnio swój renesans. Dawno już minęły czasy, w których uważano go za zbędny element wykończenia mieszkania czy domu. Nadaje odpowiedni klimat, ciepło i sprawia, że deptając po nim czujemy się komfortowo. Stanowi nieodzowny element każdej aranżacji i świadczy o dobrym guście i stylu. Odpowiednio dobrany, nadaje się dla każdego, nawet dla alergików.

Na rynku dostępnych jest wiele dywanów, więc wybierając ten idealny należy być świadomym, a zakup powinien być przemyślany. Każde pomieszczenie służy do czegoś innego, więc i dywan powinien spełniać różne funkcje. Jak wybrać odpowiedni, by spełniał zakładane funkcje i idealnie pasował do wnętrza?

Dywan może być bardziej, lub mniej trwały. Jest to uzależnione od metody wykonania i rodzaju włókien. Najbardziej trwałe są dywany wełniane – droższe ale i wysokojakościowe. Niestety mało przyjazne alergikom. Jeśli są tacy w domu, warto zainwestować w dywany ze sztucznych włókien lub akrylu. Na rynku dostępne są także dywany bawełniane, jedwabne lub mieszane.

Przy wyborze warto zastanowić się, czy dywan ma uzupełniać aranżację, czy będzie elementem centralnym.


Dywan w konkretnym miejscu

Każdy fragment naszego domu, w którym ułożymy dywan, spełnia różne funkcje. Tak więc inny jego rodzaj sprawdzi się w jadalni, salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym, a inny w przedpokoju.

Jadalnia i salon – to tu spędzamy najwięcej czasu, przyjmujemy gości, odpoczywamy. Salon jest punktem centralnym, przez który najczęściej przechodzimy. Dlatego dywan powinien być trwały i odporny na wszelkie zabrudzenia. Powinien być miękki i miły, odporny na odgniecenia. Koniecznie musi pasować do wystroju, podkreślać jego charakter.

Sypialnia to miejsce odpoczynku, dlatego warto by dywan dawał poczucie komfortu, ciepła, był miękki, puszysty, z odpowiednią izolacją (akustyczną i termiczną). Często w sypialniach pojawiają się popularne od kilku sezonów dywany shaggy, ale i wełniane, akrylowe lub tzw. fryz – bardzo sprężyste.

Pokój dziecka powinien być bezpieczny i kolorowy. Takie też dywany najczęściej wybierane są dla dzieci. Odporne na zabrudzenia, z odpowiednią izolacją, miękkie, łatwe w czyszczeniu, wysoce odporne na ścieranie. Dzieci na dywanie spędzają bardzo dużo czasu, niezależnie od wieku, na zabawy, naukę czy zwykłe leniuchowanie. Na rynku dostępne są różne kształty, wzory i kolory dywanów, najczęściej bawełnianych czy sztucznych. Dzięki niemu umilimy czas, zadbamy o komfort i rozwój wyobraźni dzieci, stworzymy podłogowy labirynt, tor czy wprowadzimy elementy bajkowe.

Przedpokój to miejsce do zadań specjalnych. Codziennie przemierzany kilka razy, więc dywan w tym pomieszczeniu musi być trwały, wykonany solidnie i łatwy do czyszczenia. Idealnie sprawdzają się tu dywany z krótkim włosem, plecionki czy solidne chodniki (np.: chodniki sznurkowe).


A co z kolorami i wzorami?

Właściwie zasady są dwie – kolor dywanu powinien współgrać z kolorem ścian, zasłon czy mebli. Dywan dobieramy albo na zasadzie podobieństwa, utrzymując w tym samym tonie (poprzez łączenie „ton w ton”), albo na zasadzie kontrastu (łącząc barwy różnych tonacji).

Wzory dywanów dostępne na rynku są różne. W zależności od upodobań i rodzaju wnętrza możemy dobrać takie z motywami kwiatowymi, powstałe w wyniku łączenia figur geometrycznych, różnokolorowe lub w jednym kolorze. Dla dzieci dostępne są modele z postaciami z bajek, w kwiaty, tworzące labirynty lub tory samochodowe.

Tak więc jeśli szukamy dywanu do konkretnego wnętrza, nie będzie problemu. Trzeba tylko zapoznać się z właściwościami i dobrać taki, który idealnie wkomponuje się w pomieszczenie, dając poczucie komfortu, ciepła i bezpieczeństwa.