Jak wybrać dywan do pokoju dziecka ?


W pokoiku każdego dziecka powinien znaleźć się odpowiednio dobrany dywan. Będzie stanowił idealne miejsce do zabawy, izolował i dbał o bezpieczeństwo malucha, a więc jaki dywan będzie odpowiedni?

Na dzisiejszym rynku wybór dywanów jest ogromny. Stąd o wiele trudniej dobrać ten idealny do odpowiedniego wnętrza, szczególnie przeznaczonego dla dziecka.

Bogactwo wzorów, kolorów, kształtów i materiałów dywanów daje też możliwość dekoracji, ale i dzięki temu dywany mogą stanowić miejsce zabaw, mogą stać się torem wyścigowym czy wejściem do zaczarowanego królestwa, ogrodu. Dywan może nawiązać do zainteresowań dziecka, przedstawiać ulubione postacie, czy bohaterów malucha. Jednak najważniejsze jest dobranie takiego, który będzie dla naszego dziecka nie tylko zdrowy, ale i bezpieczny.

Przyjęto, że najlepsze dywany dziecięce to te produkowane z wełny, akrylu, poliestru i z bawełny. Dlaczego?

Dywany wełniane uznawane są za wysokojakościowe. Są bardzo miękkie, wytrzymałe, dzięki zastosowanym podczas produkcji technologiom i odpowiednim włóknom. Stanowią idealny izolator, regulują wilgoć w pokoju, są antystatyczne, nie brudzą się zbyt łatwo, są elastyczne.. Jedyną ich wadą jest problem z pozbywaniem się przykrych zapachów i mogą uczulać.

Dywany akrylowe przypominają wełniane, ale wytwarzane są ze sztucznych materiałów. Są niezwykle elastyczne, miękkie, łatwe w utrzymaniu czystości. Dzięki właściwościom antygrzybiczym oraz antybakteryjnym są idealne dla dzieci alergicznych (szczególnie te z akrylu japońskiego). Dodatkowo bogata kolorystyka pozwala na wybór wymarzonego koloru. Należy uważać jedynie na promienie słoneczne – akryl nie jest na nie zbyt odporny, mogą doprowadzić do utraty barwy.

Dywany z bawełny nie powodują alergii, są odporne na blaknięcia i zabrudzenia. Bardzo dużą popularnością cieszą się szczególnie w pokoikach niemowlęcych. Niestety mają i wady – są cienkie i szybko się mechacą.

Dywany z polipropylenu są niezwykle trwałe, wytrzymałe i bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Nie blakną, nie wchłaniają wilgoci – są idealnym placem zabaw dla kilkulatków.

W wyborze dywanu do pokoju dziecka warto pod uwagę brać nie tylko wystrój pokoju, choć kolorystyka i żywe barwy kształtują dziecięcą wyobraźnię, ale i wiek dziecka, jego skłonności do alergii czy dysfunkcje, np. ruchowe.

Jeśli nie ma problemów zdrowotnych warto pokusić się o dywan z wełny czy bawełny. Posłuży przez lata i będzie stanowił idealne uzupełnienie wnętrza. Natomiast dla dzieci uczulonych należy dobrać dywan np. z akrylu japońskiego, o właściwościach antyalergicznych (nie przyciąga kurzu). Dywany bawełniane są świetnym miejscem na zabawę dla maluchów, łatwe w utrzymaniu czystości i przyjemnego zapachu. Są miękkie i ciepłe, bezpieczne i miłe dla małego ciała. Z racji niskiej ceny warte uwagi są także dywany polipropylenowe – w takiej ilości wzorów, tematycznych, z postaciami z bajek, ulicami do zabawy samochodzikami itp.


 Jaka wielkość i kształt dywanu będą najlepsze?

To zależy od pokoju dziecka, jego wielkości i wyposażenia. Ważne, by był dostępny dla odkurzacza.

Dla zachowania pełnej ochrony i bezpieczeństwa najmłodszych należy odpowiednio czyścić i prać dywany. Nie można zapominać o dokładnym odkurzaniu (przy małych dzieciach nawet kilka razy w tygodniu), czyszczeniu i usuwaniu plam na bieżąco. Dzięki temu dywany zachowają na długo wszelkie swoje właściwości i będą zdobiły pokoiki naszych dzieci.